Akne

Akne: Kıl kökü ve yağ bezi ünitesinin iltihaplanmasıdır.

Aknenin Sebepleri Nelerdir?
Kıl köklerindeki yağ bezlerinin salgıladığı sebum miktarında artış olur. Endokrin (Hormonal) bozukluklar özellikle polikistik over sendromu olanlarda bu durum daha belirgindir. Sebum artışına bağlı olarak kıl ve yağ kanalları tıkanır, gözeneklerin tıkanmasıyla genişler ve siyah renkli (komedon) olmasına neden olur. Bu komedonlar aknenin en önemli nedenlerindendir.

Gözeneklerin iltahabı ve enflamasyonu, genetik faktörler (anne ve babada olmuşsa), stres, ilaçlar ve yanlış kullanılan kozmetikler, ya da mesleğe bağlı olarak akneler oluşabilir veya zamanla artabilir.

Akne Hangi Yaşlarda Görülür?
Ergenlik çağlarında daha çok görülmekle birlikte altta yatan nedene bağlı olarak her yaş grubunda görülür. Özellikle yanaklar, burun, çene, alın, boyun, sırt ve göğüs bölgesinde daha çok görülür.

Akne Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?
1) Ağızdan ve Topikal Olarak Kullanılan İlaçlarla Tedavi

* Topikal İlaçlar: Hidroxi asitler (glikolik, laktik, salisilik asitler), Benzoil peroksit, Tretionin (A-vitamini türevidir), Antibiyotikli kremler.

* Oral(Ağızdan) İlaçlar: Antibiyotikler, endokrin bozukluğun tedavisi, Retinoitler (Roaccutane)

2) Diğer Tedavi Yöntemleri

* Yüze ve akneli bölgeye uygulanan mezoterapi: Akne tedavisine yönelik hazırlanan mezoterapi karışımı özel iğnelerle cilde uygulanır. Sivilcelerin kurumasına ve tedavisine yardımcı olur.

* Kimyasal peeling, kriyoterapi ve cerrahi yöntemler.

* Lazer tedavileri: Bu yöntemle kolojen dokusu artar ve akneyi oluşturan mikroorganizmalara karşı savunma sistemi güçlenmiş var olan sivilceler tedavi olup, oluşmuş olan izler de azalmış olur.

Akne İzleri ve Tedavisi
* Kimyasal peeling ortalama 8-10 seans uygulanır. Akne izleri azalır ve cilt daha canlı ve parlak olur.

* PRP, dermaroller ve dolgu ile tedavi.

Cerrahi operasyonlara hazır olmayan hastalarımızın, medikal estetik taleplerini karşılarken en önemli amacımız doğal görünümü ve bu görünümün devamını sağlamaktır.