Dolgu

Cildimizin orta tabakasındaki bağ dokusunun ve bu dokunun akışkanlığının, elastikiyetinin azalması sonucu yüzeyde görünür hale gelen kırışıklıkların giderilmesi amacıyla horozibiğinden ya da sentetik olarak üretilen Hyaluronic Asit materyalinin ihtiyaç olan bölgeye uygulanma işlemidir. Ayrıca estetik değişiklikler istenildiğinde elmacık, dudak, burun çevresi bölgelerine de uygulanabilir.

Estetik Dolgu Kimlere-Hangi Bölgelere Uygulanır?
Estetik dolgu uygulaması genellikle yüz bölgesinde zamanla birlikte azalan destek maddelerine bağlı olarak oluşan kırışıklık ve çökmelerin giderilmesinde kullanılır. Özellikle burun kenarlarındaki kırışıklıklarda, ağız köşesi sarkmalarında, elmacık kemiği dolgunlaştırılmasında sıklıkla estetik dolgu uygulamaları ilk tercihtir.
Alın ve göz kenarı bölgesi kırışıklıkları ve mimiklere bağlı kırışıklıklarda ilk tercih botoks uygulamasıdır. Eğer botoks uygulaması sonrası kırışıklılarda istenilen tedavi sağlanamazsa estetik dolgu uygulaması da tedaviye eklenir.
Estetik dolgu yüz bölgesi dışında vücut bölgelerinde de kullanılabilir.

Dolgu Kimlere Yapılmaz?
.18 yaş altındakilere
.Gebelere ve emzirenlere
.Uçuk virüsünün aktif olduğu kişilere
.Enfeksiyon riski olanlara
.Ameliyat sonrası scar ya da pigment bozukluğuna meyilli cilt yapısına sahip kişilere
.Kanamalı hastalığı olan kişilere

Dolgu Maddeleri Nasıl Uygulanır?
Hekim tarafından işlemden 30dk önce lokal anestezi yapılır. İşlemin yapılacağı bölgeye özel iğne uçlarıyla cilt altına uygulamak suretiyle yapılan bir işlem olup etkisi hemen görülmekle birlikte işlemden sonraki zaman içerisinde da daha aktif hale gelir.

Dolgu Uygulamalarının Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?
Estetik dolgu uygulamasının kalıcılığı profesyonel uygulamaya ve kullanılan dolgu maddesine bağlı olarak değişir. Estetik dolgu uygulaması ancak bu konuda deneyimli hekim tarafından yapılmalıdır.
Genellikle estetik dolgu uygulamalarından sonra kalıcılığı 6-12 ay arasında değişmektedir. Dolgu maddesinin kalıcılık süresinin sonunda cilt uygulama öncesi durumuna geri döner. Fakat görülmektedir ki, dolgu maddelerinin su tutma ve cildin nemlenmesinin artırması sebebi ile cilt kalitesi artmaktadır.

Dolgunun Yan Etkileri Var Mıdır?
Dolgu maddesinin (Hyaluronic Asit) cilt uygulama işlemleri içerisinde altın bir standart olarak düşünülmekte olup tolerans ve uyum açısından mükemmeldir. Etkisi uzun sürelidir. Ancak doğabilecek yan etkiler genellikle enjeksiyon uygulamasıyla alakalıdır.

Dolgudan Maksimum Yararlanım İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?
İşlem sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir.

Ancak;
Şiddetli egzersizden
Uzun süre güneşe veya solaryuma maruz kalmaktan
Alkol içeren gıdalar tüketmekten
24 saat çok sıcak ve soğuk sıvı alınmaması, dudaklara çok sıcak ve soğuk temasından
Uygulama sonrası 2-3 gün öpüşmekten
Uygulama sonrası dudaklara 24 saat ruj sürmekten uzak durulmalıdır.

Tüm Kırışıklıklar Dolgu İle Yok Edilebilir Mi?
Estetik dolgu uygulaması genellikle yüz bölgesinde zamanla birlikte azalan destek maddelerine bağlı olarak oluşan kırışıklık ve çökmelerin giderilmesinde kullanılır. Özellikle burun kenarlarındaki kırışıklıklarda, ağız köşesi sarkmalarında, elmacık kemiği dolgunlaştırılmasında sıklıkla estetik dolgu uygulamaları ilk tercihtir.
Alın ve göz kenarı bölgesi kırışıklıkları ve mimiklere bağlı kırışıklıklarda ilk tercih botoks uygulamasıdır. Eğer botoks uygulaması sonrası kırışıklılarda istenilen tedavi sağlanamazsa estetik dolgu uygulaması da tedaviye eklenir. Estetik dolgu yüz bölgesine ek olarak vücut bölgelerinde de kullanılabilir.

Cerrahi operasyonlara hazır olmayan hastalarımızın, medikal estetik taleplerini karşılarken en önemli amacımız doğal görünümü ve bu görünümün devamını sağlamaktır.