Saç Tedavileri

Saç Mezoterapisi Nedir?
Saç Mezoterapisi saç köklerinin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin, aminoasitler, dolaşımı hızlandırıcı ilaçlar ve epitelyum dokusunu besleyen organik malzemelerin doğrudan saçlı deri içerisine verilerek köklerin aktive edilmesi işlemidir. Saçlarınızı dökülmeye karşı dirençli kılmak ve korumak, daha güzel gözükmesini sağlamak ve saçlarınızda sıkılaşma sağlamak saç mezoterapisi ile mümkündür. Böylelikle saç kökleri beslenir, dökülme ortadan kalkar hem de köklerin bağlı olduğu doku tamir edilir.

Saç mezoterapisinden sonra saç gelişimi ve sağlıklı saç telleri üretilmesi için gerekli olan eksikliklerin yerine konmasıyla daha dolgun, hacimli ve parlak saçlara sahip olacaksınız.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?
Mevsimsel, strese bağlı, gebelik ya da metabolik nedenlerle saçlarında aşırı dökülme yaşayanlar, kırılma, cansız ve mat görüntüden şikayeti olanlar, saçlı deri mezoterapisinden yararlanabilirler.

Saç Mezoterapisinin Başarı Oranı Nedir?
Erkek veya kadın, hangi nedenle olursa olsun, meydana gelen bozukluk, beslenme ve dolaşım bozukluğudur. Saç mezoterapisi beslenme ve dolaşım bozukluğunu, doğrudan hedefe yönelik olarak düzelttiği için dökülmeyi çok yüksek oranda durdurur. Özellikle herhangi bir nedeni bulunamayan ve genetik kökenli olmayan saç dökülmelerinde, saç mezoterapisi son derece etkili bir tedavidir. Özellikle, genetik dökülmelerin görülmediği kadın hastalarda, başarı oranı çok yüksektir.

Klasik Saç Mezoterapisi
Mineral, vitamin, aminoasitler ve dolaşımı hızlandırıcı ilaçlar kompleksinden oluşan kapsüllerin saç derisine enjekte edilmesi yöntemidir.

PRP (Platelet Rich Plazma) Saç Tedavisi
PRP (Platelet Rich Plazma) yöntemi, modern tıbbın gelişmesinde devrim niteliğinde gelişme yaratan yeni bir saç tedavisi yöntemidir. Ülkemizde pek tanınmayan, yeni yeni uygulamaları başlamış olan PRP yöntemi; saç dökülmesi, deri tabakasının gençleştirilmesi ve yenilenmesi, yaraların iyileşmesi, akne izlerinin tedavisi gibi alanlarda uygulanan alternatif bir tedavi yöntemidir.

PRP ile zayıflayan veya ölmeye başlayan saç köklerinin, tüy haline gelmiş saç tellerinin canlandırılması ve eski sağlığına kavuşturulması hedeflenmektedir. Uygulanacak kişinin kendi kanından alınan ve özel işlemlerle akyuvar ve trombositlerin ayrılması sonucu elde edilen solüsyonun seyrelmiş ya da saçsız bölgeye enjekte edilmesi işlemidir.

PRP (Platelet Rich Plazma) yönteminin klinik geçmişi 1990’ lı yıllara dayanmaktadır ve günümüze kadar başarıyla uygulanmıştır. Önceleri yüz çene ameliyatlarında yaraların iyileşmesini hızlandırmak için, sonraları ise kalp cerrahisi, kronik yara iyileşmesi, spor hekimliği, ortopedik cerrahi alanlarında sıklıkla kullanılmaya başlanmış, şimdi laboratuvarda kültür ortamında hücre ayrışmasında kullanılmaktadır. Ayrıca en son kullanım alanı olarak kozmetik endikasyonlardır. 2004 yılından bu yana günümüze pek çok ülkede cilt antiaging ve rejuvenasyon tekniği olarak uygulanmaktadır.

PRP Cilt Rejenerasyon Terapisi yönteminde de trombosit bileşenleri kullanılır. Trombositler vücuttaki yıpranmış kan damarlarının onarımı, hücrelerin onarımı ve kanamanın durdurulmasında önemli görevler üstlenmiş kan hücreleridir. Trombositler vücut hücrelerinin yenilenmesi, canlandırılması ve aktive edilmesini sağlayan büyüme (Growth) faktörleri adı verilen maddeler içerir. Büyüme faktörleri, salındığı yerde kollajen üretimi, yeni kılcal damarların üretimi ve cildi gençleştiren bir dizi biyolojik faaliyetin başlamasına neden olur. Ayrıca beyaz kan hücreleri, salınan büyüme faktörlerinin miktarında yaklaşık 5 kat artışa neden olan destekleyici bir etki oluşturur. PRP cilt yenileme tedavisi olarak çeşitli cilt problemlerini (göz çevresi, dudak kenarı, alın, boyun kırışıklıkları, gözaltı torbaları, akne lekeleri…) azaltmak için enjekte edilir.

PRP Yönteminin Saça Uygulanması İşlemi
Saç problemli hastanın kanından alınan 8cc kadar kan santrifüje edilerek kırmızı kan hücrelerinden ayrılır. Plazma kısmı özel bir işleme tabi tutularak seyrelmiş ya da saçsız bölgeye napaj ve nokta tekniğiyle enjekte edilir. PRP tedavisinde özel işlemle elde edilen plazmada akyuvarlar, trombositler, pıhtılaşma faktörleri ve trombosit büyüme faktörleri (PGF) bulunur. Bu yöntemde büyüme faktörü kök hücrelerinin göçünü ve çoğalmalarını tetikler. Bu sayede dokuda yenilenme süreci başlamış olur.

Ayda 1 kez toplam 4-5 seans yapılan uygulama ile saç kökleri güçlenmekte ve zayıf saç telleri dökülmemektedir. Kadın ve erkekteki tüm saç dökülme tiplerine (androgenetik alopesi, hormonal, alopesi ereata yani saçkıran, kronik şeker, tiroit hastalıklarına bağlı dökülmeler, protein, demir eksikliğine bağlı, ilaçlara bağlı dökülmeler dahil…) uygulanabilir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanmaz?
Mezoterapi çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, kanama bozukluğu olanlara yapılmaz. Devamlı olarak kan sulandırıcı tedavi alanlar, Aspirin v.b ilaç kullananlar uygulama öncesi ilaç bilgilerini hekime iletmeleri gerekir.

Etik olarak hamilelere ve emziren annelere mezoterapi uygulaması yapılmaz.

Cerrahi operasyonlara hazır olmayan hastalarımızın, medikal estetik taleplerini karşılarken en önemli amacımız doğal görünümü ve bu görünümün devamını sağlamaktır.